UYGULAMALAR

UYGULAMALAR

Uygulamalar

Endüstriyel lazer uygulamaları lazerin gücüne bağlı olarak iki kategoriye ayrılabilir: malzeme işleme ve mikro malzeme işleme.

Malzeme işlemede, ortalama optik güç 1 kilovattın üzerinde olan lazerler esasen endüstriyel malzeme işleme uygulamaları için kullanılır. Bu güç eşiğinin üzerinde oluşan optik ile ilgili termal durumlar bu lazerleri daha düşük güçlü muadillerinden ayrırır.

Mikro malzeme işleme, 1 kilovat altındaki tüm lazer ile malzeme işleme uygulamalarını içeren bir kategoridir. Mikro malzemelerin işlenmesinde lazer kullanımı sektörde geliştirme ve imalat alanında geniş bir uygulama yelpazesine sahiptir.

Lazer ışın karakterindeki uyumluluk, yüksek monokromatiklik ve son derece yüksek güçlere ulaşma, bu özgün uygulamalara olanak veren özelliklerdir.

Her malzeme lazere karşı ışığı emebilme özelliğine göre farklı tepki gösterir; her bir lazer türü, lazer ve etkilerini belirleyen farklı dalga boyuna sahiptir ve tüm bunların sonucu uygulamaya özel olarak çözümlenir.

En yaygın endüstriyel uygulamalar lazer markalama, lazer kazıma/oyma, lazer kesim, lazer kaynak, lazer delme, lazer kaplama, eklemeli imalat, lazer sertleştirme, lazer temizleme, lazerle kaplama kaldırma, lazer ablasyon, lazer perforasyon işlemleridir.